Třicet let v historii vývoje satelitního měření
Léta osmdesátá

Z technologického pohledu jde o hluboký dávnověk. Představte si, že v roce 1984 nebylo k síti Internet na celém světě připojeno ani 1000 počítačů. O nějakém masovém rozšíření mobilních telefonů ani nemluvě. A právě v této době se začíná psát historie satelitních přijímačů pro určování polohy, historie u jejíchž počátků již tehdy stál nestor této technologie - Dr. Javad Ashjaee.
Ač to zní neuvěřitelně, již v roce 1983 byl osobně u zrodu první přesné geodetické GPS od firmy Trimble, čtyřkanálového geodetického přijímače nazvaného 4000-S. Tento první komerční geodetický satelitní přijímač signálů GPS naprosto změnil do té doby platné představy o geodetickém měření. Mimochodem, do tohoto přijímače on sám vytvořil unikátní software.
Závěr let osmdesátých - GPS a GLONASS

Dalším milníkem v profesní cestě Dr. Ashjaee bylo založení společnosti Ashtec (první tři písmena z názvu se nápadně podobají prvním třem písmenům jeho jména) a představení prvního All-in-One, All-in-View satelitního GPS přijímače s 12-ti kanály - Ashtech L-12. V krátké době poté následoval i GPS přijímač Z-12.
Tyto dva zmíněné satelitní přijímače se staly prvními opravdu přenosnými geodetickými přijímači satelitních signálů na světě. Za působení Dr. Ashjaee ve společnosti Ashtec se podařilo i poprvé do satelitního přijímače integrovat příjem signálů ze satelitních sítí GPS a GLONASS.
Devadesátá léta - Legacy a HiPer

Ze necelých deset let poté založil Dr. Javad Ashjaee vlastní společnost Javad Positioning Systems a uvedl na světový trh novou rodinu GNSS geodetických přijímačů s označením Legacy, Odyssey a Regency. V dalším období této dekády byly představeny na svou dobu bezkonkurenční 76-ti kanálové GNSS přijímače Prego a HiPer.
Satelitní přijímač HiPer byl pak mnoha jinými společnostmi víceméně okopírován; z tohoto důvodu se i dnes, po více než deseti letech, můžete v nabídkách některých výrobců setkat s přijímači, které by jako z oka vypadli původnímu GNSS přijímači HiPer. Není to jasný důkaz o kvalitě a nadčasovosti těchto přijímačů?
Nové tisíciletí je ve znamení Triumphu - GPS, GLONASS, GALILEO

Vývoj technologií i nadále pokračoval. V roce 2005 pak došlo k založení nové společnosti s názvem Javad GNSS a o dva roky později byl na trhu představen 216-ti kanálový GNSS satelitní přijímač Triumph s bezkonkurenčními parametry rychlosti i přesnosti měření. Jako první komerční GNSS přijímač měl možnost přijímat stávající i budoucí signály se satelitní sítě GALILEO.
A co dál? Jak je vidět z předchozích údajů, GNSS technologie firmy Javad má za sebou kontinuální vývoj po dobu několika desetiletí - vývoj, který nelze ani přeskočit, ani okopírovat. A můžeme se těšit dál, v prvním čtvrtletí roku 2011 se pak objevila naprostá novinka - Triumph V.S., která určitě posune vývoj GNSS systémů o hodný kus cesty dopředu.